Depresja w pytaniach i odpowiedziach
Podobnie jak w przypadku zaburzeń nerwicowych i pojawiającymi się pytaniami dotyczącymi depresji, postanowiłam zebrać najczęściej zadawane i w przystępny, zrozumiały sposób udzielić na nie odpowiedzi.
-
Co to jest depresja ? Depresja to choroba naszych czasów, zapada na nią coraz więcej osób, zwłaszcza młodych dorosłych. Jej objawy pojawiają się nieśmiało i coraz szerzej zaburzają funkcjonowanie chorego. Najczęściej zaczyna się długotrwałym obniżeniem nastroju i brakiem motywacji. Kolejno dochodzą inne objawy, które możemy podzielić na somatyczne takie jak bóle głowy, spadek koncentracji, zawężona uwaga , oraz psychiczne takie jak: lęk, niepewność przyszłości, poczucie winy, niskie poczucie własnej wartości i frustracja.
-
Czy depresja to choroba? Tak, depresja jest chorobą. Bardzo często osoba dotknięta depresją, słyszy od swoich bliskich: weź się w garść, nie histeryzuj. Jednak taki sposób pomocy może jedynie pogłębić depresję. Pada pytanie: Jak temu zaradzić? Kiedy podejmowane działania okazują się daremne pojawia się lęk, niepewność przyszłości, poczucie winy i frustracja.
-
Jakie są objawy depresji ? Objawami depresji mogą być:
- poczucie smutku, przygnębienia występujący przez większą część dnia.
- brak zainteresowania oraz odczuwania przyjemności związane z wykonywanymi czynnościami dnia codziennego
- utrata masy ciała lub jej przyrost
- bezsenność lub zbyt nadmierna senność
- brak motywacji
- wycofanie się z kontaktów społecznych
- uczucie zmęczenia lub braku energii prawie codziennie
- poczucie własnej bezwartościowości, negatywna ocena siebie
- problemy ze skupieniem uwagi, trudności z koncentracją i logicznym myśleniem
- zaburzenia rytmu snu
-
Jak rozpoznać depresję u bliskiej osoby ? Żeby rozpoznać depresję u bliskiej osoby należy zwrócić uwagę na ogólne funkcjonowanie osoby dotkniętej chorobą. Osoba pogrążona w depresji będzie używała określeń typu: załamany, smutny, przygnębiony, nieszczęśliwy, winny. Emocjonalnymi oznakami depresji są smutek i poczucie winy. Negatywne myśli na swój temat zaburzają obraz samego siebie, wiąże się to z niskim poczuciem wartości. Osoby, które cierpią na depresję oskarżają się często i biorą na siebie winę za niepowodzenia i kłopoty, które się pojawiają. Takie osoby zawsze patrzą pesymistycznie w przyszłość.
-
Czy to już depresja, czy tylko zmęczenie ? Depresja może być mylona z chwilowym załamaniem, któremu towarzyszą podobne objawy i które mogą się pojawiać po trudnym dla nas wydarzeniu: śmierci bliskiej osoby, straty czegoś ważnego, zawodu miłosnego, problemów w życiu zawodowym lub prywatnym. Dlatego zanim zrezygnujecie z pomocy psychologicznej, w obawie przed etykietką choroby psychicznej, miejcie na uwadze przede wszystkim swoje dobro.
-
Jak pomagać osobie z depresją ? Depresja to choroba, nie pomogą tu słowa „weź się w garść”. Osobie cierpiącej na depresję potrzebne jest wsparcie i zrozumienie oraz opieka najbliższych, w takiej sytuacji, chcąc pomóc osobie pogrążonej w depresji warto samemu skorzystać z porady psychologa. Konieczna jest również pomoc specjalisty psychiatry lub psychologa dla chorego.
-
Czy depresję można leczyć ? Jeśli zaobserwujecie u siebie bądź u osób bliskich takie objawy jak obniżenie nastroju, smutku, przygnębienia, wycofania należy zgłosić się na konsultacje do specjalisty psychiatry lub psychologa. Taka wizyta pozwoli na zdiagnozowanie problemu i podjęcie leczenia. W depresji zalecana jest farmakoterapia, która polega na dobraniu odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego oraz psychoterapia polegająca na zmianie błędnych schematów myślenia o sobie i otaczającym nas świecie, wsparciu i zrozumieniu.
-
Jak leczyć depresję ? Jeśli objawy takie jak poczucie smutku, poczucie bezwartościowości, brak motywacji, brak odczuwania przyjemności utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie należy zgłosić się na konsultacje do specjalisty psychiatry lub psychologa. Taka wizyta pozwoli na zdiagnozowanie problemu i podjęcie leczenia. W depresji zalecana jest farmakoterapia, która polega na dobraniu odpowiedniego leku przeciwdepresyjnego. Istotna jest również psychoterapia polegająca na zmianie błędnych schematów myślenia o sobie i otaczającym nas świecie, wsparciu i zrozumieniu.
-
Jakie są rodzaje depresji Depresja nawracająca – zwana również dużą depresją, depresją jednobiegunową, zaburzeniem afektywnym jednobiegunowym. Pogarsza się stan funkcjonowania spowodowany zaburzeniem depresyjnym o dużym nasileniu. Symptomy utrzymują się przez 2 tygodnie. Depresja przewlekła – w której objawy utrzymują się co najmniej przez 2 lata Depresja sezonowa – pojawia się w okresie jesienno-zimowym a ustępuje w okresie wiosennym i letnim. Zwana jest też zaburzeniem afektywnym sezonowym. Depresja poporodowa – kobiety, które wcześniej cierpiały na zaburzenia nastroju są bardziej podatne na wystąpienie depresji po porodzie. Depresja pojawić się może w ciągu 4 tygodni po porodzie.
-
Jakie są przyczyny depresji ? Przyczyną depresji jest współdziałanie wielu czynników. Są to czynniki psychiczne jak i biologiczne. Czynniki biologiczne są wrodzone, są więc dziedziczne. Czynniki psychiczne to negatywny sposób myślenia, zbyt wygórowane wymagania, dramatyczne wydarzenie, branie na siebie poczucia winy za nieszczęśliwe sytuacje.
-
Co może wywoływać depresję ? Do pogrążenia się w depresji przyczynić się może choroba somatyczna (np. choroba wieńcowa, cukrzyca) połączona wraz z problemem natury psychologicznej np. strata bliskiej osoby.
-
Czy to smutek spowodowany problemami czy już depresja ? Jeśli gorszy nastrój, brak motywacji, nie odczuwanie przyjemności, trudności w koncentracji i niskie poczucie własnej wartości utrzymują się przez co najmniej 2 tygodnie należy porozmawiać o tym ze specjalistą psychologiem lub psychiatrą.
Masz więcej pytań ?
Zdaję sobie sprawę, że tą serią pytań i odpowiedzi nie wyczerpię tematu i z pewnością masz jeszcze inne pytania lub potrzebujesz rozwiać pewne wątpliwości które nadal możesz mieć. Zapraszam Cię do skontaktowania się ze mną. Chętnie spotkam się z Tobą i porozmawiam Jestem żeby Ci pomóc.