Psychoterapia

Psychoterapia to przede wszystkim kontakt z drugim człowiekiem. To szczególny rodzaj spotkania, które cechuje bliskość i intymność. Nie bez znaczenia w tej relacji jest atmosfera pełnego zaufania, bezpieczeństwa oraz poszanowanie prywatności. Czynniki te pozwalają na głębsze zrozumienie i przeżywanie często trudnych emocji.

Psychoterapia to także specjalistyczna metoda leczenia, która polega na zamierzonym stosowaniu oddziaływań i metod psychologicznych. Rozmowa z psychologiem ma na celu zidentyfikowanie trudności i określenie czynników, które podtrzymują dany problem i utrudniają jego rozwiązanie.

Terapia nie sprawi, że problemy same się rozwiążą, ale pomoże w akceptacji i zrozumieniu siebie, nadawaniu nowych znaczeń. Ta świadomość niesie za sobą poczucie odpowiedzialności za osobiste wybory, za własne uczucia. Daje ona poczucie wolności, służy wypracowaniu rozwiązań, możliwych do zastosowania u osoby poszukującej pomocy. Doświadczając odpowiedzialności oraz wolności nieunikniona jest konfrontacja z własnym lękiem, czasami z samotnością. Jest to trudne. Niejednokrotnie rezygnujemy z odpowiedzialności za siebie – za myśli, za uczucia i nasze zachowania w obronie przed lękiem i samotnością.