Depresja

black-and-white-person-woman-girlDepresja jest chorobą, z którą trudno sobie poradzić samemu Nie jest to jednak niemożliwe. Może wpływać na wiele aspektów naszego życia, dlatego wydaje się to trudne.

Każdy z nas w swoim życiu miewa trudniejsze momenty, które wpływają na samopoczucie. Często myślimy, że znajdujemy się w sytuacji bez wyjścia. Ogarniają nas czarne myśli. Wycofujemy się z kontaktów towarzyskich. Porzucamy czynności, które kiedyś postrzegaliśmy, jako te, sprawiające nam przyjemność. Przy tych, które wymagają koncentracji nie możemy się skupić. Często pozornie proste działania wymagają od nas dużego wysiłku. Obawa spowodowana oceną powoduje, że próbujemy ukryć nasze samopoczucie przed innymi, co sprawia, że tracimy dużo czasu i energii. Nie dostrzegamy pozytywnych stron naszego życia, nie odwołujemy się do naszych zasobów. To z kolei może być przyczyną odwrócenia się od nas bliskich nam osób. Nasze emocje są zamrożone. Nie mamy dostępu do tego, co czujemy.

Należy pamiętać, że w walce z depresją możemy skorzystać z pomocy profesjonalisty. Warto uzmysłowić sobie fakt, że nie jesteśmy jedynymi ludźmi, którzy próbują zmierzyć się z cierpieniem wynikającym z depresji. Istotne jest, że oprócz leków, ważnym elementem leczenia depresji jest łączenie ich z odpowiednim stylem życia i zmianą w sposobie myślenia.

Zapraszam do obejrzenia ciekawej animacji.