Zasoby w relacji, czyli przestrzeń do budowania.

W każdym związku zdarzają się trudne chwile. Terapia par/małżeństw ma na celu osiągnięcie lepszego wzajemnego zrozumienia, przyjrzeniu się relacji na nowo.

Proces terapii par dotyczy zarówno aktualnych problemów, jak i dotąd nieprzepracowanych trudności z przeszłości. Pary, które zgłaszają się do terapii często mają już bardzo utrwalone wzorce interakcji. W przypadku par w centrum uwagi jest relacja. Kiedy terapeuta rozmawia z jedną stroną, słyszy druga. Istotne jest tu zachowanie równowagi, należy balansować tak, aby nie wychylać się w żadną ze stron, to wymaga dużej uważności od terapeuty. Ważne jest aby każdy z partnerów czuł, że jest widziany przez terapeutę jako odrębna jednostka. Kiedy ludzie czują się, zrozumiani i cenieni za to, kim są poza związkiem, otwartość na zmiany w relacji wzrasta.

Podczas sesji omawiane są głównie trudne sytuacje, które są powodem niezgody partnerów. Oczywiście są one istotne w procesie i ważne do wypowiedzenia. Para musi czuć, że terapeuta widzi skale trudności, jakie się między nimi pojawiają. Na równi z trudnościami ważne jest dostrzeżenie mocnych stron i budowanie na nich.

Terapeuta skupiający się na mocnych stronach daje komunikat, że w mocno nadszarpniętych relacjach nadal możliwe jest wprowadzenie zmian. Dbanie o to, co jest dobre w związku w konsekwencji stanie się dla partnerów ważne. Bywa tak, że pozytywne aspekty relacji idą w zapomnienie. Istotne jest, aby zwracać uwagę na jakąś drobną kwestię, która pokazuje pozytywną stronę związku. W całym procesie terapii musi to iść na równi z dostrzeganiem trudności w parze.

 

 

Sue Johanson: Przytul mnie. Laurum. Warszawa 2012

Paul L.Wachtel: Komunikacja terapeutyczna. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. 2012